Elwro 105-L "Calculator on a chip"
W kalkulatorze Elwro 105-L zastosowano pierwszy na świecie zintegrowany układ kalkulatora czterofunkcyjnego. Układ o nazwie MK6010 został wyprodukowany przez japońską firmą Mostek w 1971 roku.
Powstanie układu zapoczątkowała firma Busicom (Nippon Calculating Machine Copr.), która w roku 1970 wystąpiła do firm Intel i Mostek z propozycją skonstruowania nowej linii kalkulatorów elektronicznych. Intel zaproponował użycie pierwszego scalonego 4-bitowego mikroprocesora, natomiast firma Mostek przedstawiła pierwszy na świecie dedykowany układ od zastosowania w kalkulatorach tzw. "calculator on a chip". W roku 1971 pojawiły się kalkulatory biurkowe z układam Mostek MK6010. Kalkulator był następcą poprzedniej wersji opartej na 22 układach scalonych o mniejszej skali integracji. W tym samym roku Busikom przedstawił pierwsze modele kalkulatorów kieszonkowych oparte na tym samym chipsecie.
Zdjęcia poniżej przedstawiają polski kalkulator Elwro 105-L.
Przedstawiony kalkulator Elwro jest polską kopią kalkulatora Busicom NCR18-16. Większość zastosowanych w tym egzemplarzu elementów jest produkcji japońskiej. MK6010 ("calkulator on a chip") został wyprodukowany w Japonii w sierpniu 1971 roku, 12 pozycyjny wyświetlacz bazuje na japońskich lampach VFD firmy Futaba (DG1001), tranzystory sterujące lamp są produkcji NEC'a. Nawet płytka drukowana ma nadruki Busicom i Japan. Obudowa też jest wierną kopią kalkulatora Busicom NCR18-16.
Zdjęcia poniżej przedstawiają japoński odpowiednik Elwro 105-L czyli Busicom NRC 18-16, oraz poprzednią wersję tego japońskiego kalkulatora opartą na 22 układach scalonych.
Niestety nie znalazłem żadnych bliższych informacji o produkcji czy montażu tego urządzenia we Wrocławskich zakładach Elwro. Ciekawostką jest fakt, że na zachodzie identyczny kalkulator firmy Busikom kosztował około 400 $, ciekawe za ile można go było "załatwić" w Polsce. Jeżeli ktoś posiada informacje dotyczące tego i innych kalkulatorów Elwro proszę o kontakt.
Comments
Komentarze do “Elwro 105-L "Calculator on a chip"”
Skomentuj
[...] dzięki któremu wielkość kalkulatorów biurkowych radykalnie się zmniejszyła. Ale to inna historia … Charakterystyczną cechą jest też zastosowanie lamp nixie, które w latach 70. na [...]
Bardzo mi sie podoba pana website. Kolekcjonuje stare mechaniczne, nie elektorniczne kalkulatory. Z przyczyn "nostalgicznych" chcialbym miec pierwszy polski kalkulator elektroniczny (ELWRO -105L). Czy nie wiem pan gdzie mozna go kupic?